Новини
Історія відділу Оркестрові духові та ударні інструменти
- 13:08 27 червня 2018
У вересні 1958 року навчання грі на духових та ударних інструментах розпочали 8 учнів в рамках ПЦК „Струнні і духові інструменти”, головою якої було призначено М.С.Штепуру.
Першим викладачем класу духових та ударних інструментів став випускник Харківської консерваторії О.А.Піковець.
Впродовж 1959-1961 років відділ поповнили викладачі : М.В.Палка (кларнет), О.В.Юрин (флейта), С.Ю.Красніков (гобой) , В.М.Прибора (труба), М.А.Івченко (туба).
У 1960 році відділ стає самостійним спеціалізованим відділом , завідувачем якого було призначено талановитого музиканта і організатора О.А.Піковця.
З 1963 по 1967 рр. викладацький колектив відділу поповнюють : М.М.Старовецький (труба), Г.Г.Марченко (диригент), Г.С.Гевоян (кларнет), Г.А.Ситник (тромбон), І.П.Михальчук (фагот).
Після закінченню курсу навчання у консерваторіях, викладацький склад відділу поповнюють колишні випускники:
- 1968 р. В.В. Россоха (тромбон, клас О.А.Піковця)
- 1971 р. Б.Ф. Процак (валторна, клас М.М.Старовецького)
- 1976 р. В.І. Юзьків (туба, клас О.А.Піковця).
- 1979 р. М.С. Рудзінський (ударні інструменти,клас О.А.Піковця)
У 80-90 роках на відділі продуктивно працювали : Л.П.Лембрик(кларнет), А.Є.Бондаренко (фагот), Т.В.Шмиглик (саксофон), А.І. Дурняк (саксофон).
Завдяки злагодженій і цілеспрямованій роботі викладацького колективу відділ знаний не тільки в Україні, а й за її межами і пишається своїми здобутками у підготовці високопрофесійних фахівців в галузі інструментального духового мистецтва.
За 50 років підготовлено і випущено понад 600 фахівців. З них 8 отримали почесні звання заслужений артист, 5 — заслужений працівник культури України. Це: Іван Оленчик, Микола Костюк, Тарас Духнич, Роман Наконечний, Володимир Подольчук, Іван Соколик, Натан Бірман, Роман Рафальсон, Віктор Россоха, Богдан Процак, Анатолій Потопило, Микола Тихоліз, Ігор Козак.
За шістдесят років роботи училища понад 150 випускників стали лауреатами міжнародних, всесоюзних, всеукраїнських та регіональних конкурсів : Іван Оленчик, Микола Костюк, Петро Федьків, Іван Соколик, Євген Гайда, Зеновій Буркацький, Ярослав Якубець, Валерій Тимощенко, Михайло Смачило, Ілля Волошин, Ігор Боїло, Михайло Крупей, Ігор Стасюк, Ярослав Стасів, Олег Заремський, Михайло Мимрик, Володимир Гойсак , Павло Гордій, Віталій Зінько, Емілія Зінько, Іван Строгуш, Володимир Галась, Сергій Манаков, Ярослав Нищота, Юрій Нищота, Руслан Мельник, Михайло Мищій, Андрій Марчук, АндрійБілий, Андрій Швець, Василь Бзовський, Михайло Чорпіта, Ришард Плахцінський, Віктор Янчишин, Сергій Грицанюк, Ярослав Телепач, Павло Криса, Олег Іваницький, Ігор Мельник, Андрій Наджога, Олег Назарак, Андрій Кушнірик, Павло Єндрис, Василь Напора, Тарас Кульбашний, Роман Котик, Володимир Білик, Любомир Іщук, Василь Шипак, Любомир Кравець, Іван Богай, Олег Цуркан, Василь Барило, Володимир Копчук.
Цілий ряд випускників працює у вищих навчальних мистецьких закладах ІІІ – ІV рівня акредитації :
Іван Оленчик – музична академія ім. Гнєсіних (Москва) ;
Роман Наконечний – національна музична академія ім.М.В. Лисенка (Львів) ;
Володимир Подольчук — музична академія ім. С. Прокоф‘єва (Донецьк);
Ігор Борух, Михайло Крупей, Зеновій Буркацький, Олексій Рало – музична академія ім. А. Нежданової (Одеса) ;
Павло Гордій, Михайло Мимрик – національна музична академія ім.П.Чайковського (Київ) ;
Михайло Литвак – філія Санкт-Петербургської консерваторії (Петрозаводськ) ;
Ярослав Сверлюк, Михайло Гамбаль – Рівненський інститут культури ;
Ришард Плахцінський – Інститут мистецтв Тернопільського національного педуніверситету ім.В.Гнатюка;
Андрій Сенькович — Національна музична академія ім.М.В.Лисенка (м.Львів).
Колишні випускники успішно працюють у провідних творчих колективах держави та за її межами, у вищих навчальних закладах І-ІІ рівня акредитації, школах естетичного виховання а також керівниками творчих колективів.
Гордістю відділу є духовий оркестр, який є творчою лабораторією для студентів відділу, як майбутніх артистів, так і керівників художніх колективів.
Оркестр неодноразово ставав переможцем конкурсів серед оркестрів середніх спеціальних мистецьких закладів України, Лауреат конкурсу “Трускавець – 2002 р.”, а також нагороджений Почесними Грамотами Міністерства культури України та місцевих керівних органів.
Духовим оркестром училища свого часу керували :
- О.А Піковець. – 1958 –1963 рр.
- М.М. Старовецький – 1963 –1965 рр.
- Г.Г. Марченко – 1965 –1969 рр.
- В.В. Россоха – 1969 –1989 рр.
- М.М. Кушнірик – 1989 –1997 рр.
- Б.Ф. Процак – 1997 –1998 рр.
- М.М. Кушнірик – 1998 – 2010 р.р.
- В. В. Драгомирецький – з 2010 р.
Виступи оркестру неодноразово демонструвались республіканським і всесоюзним телебаченням і з великим успіхом сприймаються любителями духової музики, жителями і гостями Тернополя, області та за її межами.
Упродовж 60 років до керівництва відділом призначались : О.А.Піковець,
Г.Г Марченко., В.В.Россоха, І.Й.Тимочко, М.М.Кушнірик. Я.Я.Якубець.
У здобутках відділу з підготовки висококваліфікованих фахівців вагомий внесок вносять концертмейстери , які працюють на предметно-цикловій комісії , так і ті , що були причетні до відділу у минулому : Т.С. Дмитрієва, О.В. Граєвська, Л.М.Романюк, Л.П. Корній, Н.Л. Очеретовська, Х.О.Юрчакевич, Р.Л.Мордкович, Л.П. Дударєва, О.Г. Лисак, Г.Г. Теленко, Н.В. Фрайт, М.М.Моткалюк , Ю.В. Келлєр, О.Є. Золєнкова, Г.В. Зарем-ський, Л.В. Шешукова, В.Г. Кокошкіна, С.М. Маловічко, О.М. Явна, О.Є. Тригуб, Г.В. Семчишин, Н.С.Мозгова, Н.Р. Кравчук, Н.М.Мудра, Н.М.Скалій.Т.І. Калашнікова , М.М. Левицький О.Є. Тригуб.
Участь викладачів та випускників училища в розвитку духової музики на Тернопіллі
Тернопільщина здавна славилась, як мистецький край з різноманітними видами інструментальних колективів, основу яких складали духові інструменти. Відкриття професійного навчального закладу – музичного училища сприяло появі духових оркестрів, керівниками яких ставали викладачі-духовики.
Так, у 1966 році при Тернопільському обласному будинку народної творчості був організований оркестр тірольських народних інструментів, керівником якого був Старовецький М.М. У 1967 році цей колектив виступав в містах нашої області, а також в столиці України м. Києві. В 1968 році оркестр вітали в м. Москві в концертному залі ім.П.Чайковського та інших концертних залах.
Завдяки великим організаторським здібностям і чудовому таланту військового диригента, викладача музичного училища Г.Г.Марченка, в 1967 році було започатковано обласний марш-парад духових оркестрів, що дало поштовх розвитку духової музики і з тих пір марш-паради стали традиційними у всіх обласних центрах України.
Будучи досвідченим професійним диригентом Г.Г.Марченко на основі свого таланту, художнього смаку, розуму, волі, організаторських здібностей, надихав колективи оркестрів і направляв їх зусилля на реалізацію свого творчого задуму, на виховання естетичного смаку оркестрантів і розширення їх художнього кругозору.
Духова музика стала пропагуватися під час проведення урядових та культурно-мистецьких форумів. Прикладом цього може стати Республіканське свято духової музики “Тернопіль-89” у якому взяли участь духові оркестри : Прикарпатського військового округу, м. Пензи РФСР, м. Слівена НРБ, Хожувського воєводства ПНР, м. Вінниці, Мотовилівського СБК Житомирської області, Снятинського РБК Івано-Франківської обл., Стебницького РБК Львівської обл., м.Кіровограда, РБК м.Тетіїв Київської обл., м.Здолбунова Рівненської обл., РБК м.Теофіполь Хмельницької обл., та м. Чернівці. На цьому форумі в Тернополі було представлено 86 оркестрів, 30 груп барабанщиць. Головним диригентом свята був призначений художній керівник духового оркестру училища, заслужений працівник культури України В. В. Россоха.
Духовий оркестр музичного училища щороку проводив біля 100 концертних виступів. Поїздки в Львів, Київ, Рівне, Ужгород, Хмельницький були стимулом для професійного росту, а в 1985 році поїздка в м.Таллінн слугувала поштовхом для реалізації ідеї будівництва в нашому місті першого співочого поля в Україні , відкриття якого відбулося в 1986 році. З 1989 року оркестр очолив досвідчений музикант М.М.Кушнірик який оновив репертуар творами сучасної музики і зумів вдосконалити виконавську культуру оркестру. В 2002 році серед більш як 30 колективів на всеукраїнському конкурсі “Трускавець – курорт…” оркестр виборов перше місце, а в травні 2007 року отримав першу премію на першому регіональному фестивалі “Джаз – Фест Поділля 2007” який відбувся в м. Хмельницькому.
Упродовж багатьох років з великим ентузіазмом керували самодіяльними духовими оркестрами фабрик, заводів, навчальних закладів фанатично віддані своїй справі спеціалісти – О.Піковець, Г.Марченко, М.Старовецький , М.Мельник, М.Ткачук, П.Головатий, Б.Евенчик, М. Салук, З.Кріль, З.Леськів, Б.Кривко, А.Гнатюк, В.Валігура та багато інших, які відійшли у вічність.
Велику роль в мистецькому житті міста і області відіграє творчий колектив під назвою “Оркестра Волі”, засновником і організатором якого був Г.Г.Марченко, який залучив до керівництва оркестром викладачів училища Б.Ф.Процака. Б.Я.Дунця, М.М.Старовецького.
Невід’ємною частиною виконавства на духових інструментах на Тернопіллі був духовий оркестр “Галицькі сурми”. Він народився в період національного відродження України в березні 1990 року з викладачів і кращих студентів музичного училища під керівництвом В.В.Россохи. Галицькі сурми підняли великий пласт раніше забороненої музики : це пісні та марші січових стрільців, твори місцевих композиторів. Оркестр демонстрував свою майстерність в Північній Ірландії, Франції, Польщі та Австрії. Разом з оркестром виступали чудові співаки, які мають звання заслужених артистів: Наталія Лемішка, Наталія Маліманова, Ярослав Лемішка, Іван Равлюк, Іван Громик, висока майстерність, чарівність голосу, душевна щирість яких, завжди привносили вагомий внесок в успішні виступи “Галицьких сурм”. В 1993 році оркестр став лауреатом першого ступеня на Міжнародному конкурсі – огляді духових оркестрів, що проходив в м. Києві. Оркестр училища постійно є учасником щорічних різноманітних фестивалів та конкурсів. (в м. Моршин , Трускавечь, Бучач).
Велику роль в пропаганді духової музики області відіграли оркестри навчальних закладів, СБК, РБК, музичних шкіл, де керівниками були високі професіонали та патріоти своєї справи — випускники училища: С.Львівський (Бережанський р-н), Д.Сегін, Б.Василишин (Борщівський р-н), Б.Кривко, Й.Кошик, І.Помайба (Бучацький р-н), В.Слива, І.Довгань, Ю.Серединський (Гусятинський р-н), М.Казнодій (Заліщицький р-н),
Т.Нємий, А.Гнатюк, С.Ріпка (Збаразький р-н), Г.Сидій (Зборівський р-н), О.Смоляк (Козівський р-н), В.Туніцький, Д.Сегін (Кременецький р-н), М.Дубина, А.Олексієнко (Лановецький р-н), С.Трилінський, Л.Яворський, В.Баран (Монастириський р–н), С.Лазечко, М.Мулик, В.Стадник, М.Чубатий (Підволочиський р-н), В.Музика, І.Козак (Теребовлянський р-н), Б.Процак, Г.Ференц, І.Васевич (Тернопільський р-н), Й.Цьомко (Чортківський р-н), М.Венгер (Шумський р-н).