В одному з найспівучіших куточків України, з синьооким ставом, буйною зеленню, молодістю квітів та золотими куполами церков, помітно пожвавилось музичне життя, імпульс йому дало відкриття професійного мистецького навчального закладу – Тернопільського музичного училища. У лютому 1958 р. Міністерства культури УРСР видало наказ «Про відкриття музичного училища в м. Тернополі», а з 1 вересня 12 викладачів-випускників Київської, Харківської, Львівської консерваторій і 60 юних музикантів розпочали перший навальний рік.Значною віхою в житті училища стало присвоєння йому в 1963 році імені однієї з найяскравіших зірок оперної сцени ХХ століття, славетної української співачки, уродженки Тернопілля Соломії Амвросіївни Крушельницької. Першим директором був призначений випускник Харківської консерваторії Євген Петрович Давидов. На цей час в училищі було 6 відділів: «Фортепіано», «Струнних інструментів», «Духових та ударних інструментів», «Народних інструментів», «Хорового диригування» та «Вокалу». Пізніше відкрито відділ «Теорія музики», а нещодавно відкрито ще дві спеціальності: «Акторське мистецтво» та «Образотворче мистецтво».Великий вклад в розвиток навчального закладу внесла 2-й директор училища Марта Михайлівна Подкович, яка працювала на цій посаді біля 20-ти років. Третім директором училища був випускник училища Василь Михайлович Мандзій. Наступним директором навчального закладу став випускник училища, відмінник освіти України, викладач-методист, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня, «Людина року – 2014» на Тернопільщині Рудзінський Михайло Степанович.

З вересня 2017 року коледж очолює Римар Лариса Іванівна, голова благодійного фонду «Соломія».

За 50-ти річний період несли на своїх плечах складну але дуже потрібну ношу навчального процесу завучі Н.П.Хохлова, І.М.Краснопольський, І.М.Романко, Г.Г.Марченко, О.П.Горбачова, О.І.Крицак, А.Д.Скоробагатько, О.І.Татарінцев і вже більше 30-ти років на цій посаді працює Ярослав Григорович Каня.

За цей період училищем випущено понад 4 тис. фахівців. Це лауреати та дипломанти міжнародних та всеукраїнських конкурсів, народні та заслужені артисти України, заслужені діячі мистецтв, доктори і кандидати наук, доценти і професори, ректори та директори мистецьких вищих навчальних закладів та закладів культури, артисти та солісти оперних театрів, філармоній України, Європи та Америки, диригенти, композитори, музикознавці, фольклористи, актори нашого обласного академічного театру ім. Т. Шевченка, артисти обласної філармонії, завідуючі відділами культури, директори та викладачі музичних шкіл, керівники колективів художньої самодіяльності. Це ті люди, які докладають максимум зусиль для розвитку культури і духовності нашого краю, нашої неньки України, відкривають дорогу юним талантам у незвіданий світ мистецтва.

Якщо вести мову про сьогодення, то в училищі навчається більше 300 студентів. Протягом останніх років у вищі навчальні заклади України вступили в середньому 70-80 відсотків випускників. Творчою лабораторією для студентів є симфонічний, духовий, народний, камерний оркестри, мішаний хор, багато різних форм ансамблів.

Щовесни в училищі відбуваються звітні концерти всіх циклових комісій під назвою «Тернопільські музичні вечори». Державні іспити проходять у відкритій формі, так що кожен тернополянин має можливість бути присутнім на творчому звіті випускників. Наш навчальний заклад входить в навчально-науково-виробничий комплекс з Львівською національною музичною академією ім. М.Лисенка, Тернопільським національним педагогічним університетом ім. В.Гнатюка, Тернопільською обласною експериментальною школою мистецтв.

Кадровий потенціал училища досить потужний, оскільки 87 відсотків педагогічного складу – це викладачі вищої категорії. Серед них є п’ять заслужених діячів мистецтв, і три заслужених артисти України, шість заслужених працівників культури України. Це дає підставу стверджувати, що за своїм фаховим рівнем педагогічний колектив в змозі вирішувати найскладніші завдання підготовки високопрофесійних фахівців в галузі мистецтва. Тільки за останній 2014 рік більш як 60 студентів стали лауреатами Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів. Художні колективи училища також беруть активну участь у Міжнародних, Всеукраїнських та регіональних конкурсах. Так, студентський хор училища (художній керівник і диригент – заслужений діяч мистецтв України Ігор Левенець) став лауреатом І премії на V Всеукраїнському конкурсі хорової музики ім. М. Леонтовича в 2006 році, а цього року хор став лауреатом VІ Всеукраїнського конкурсу хорової музики ім. Д Січинського в м. Івано-Франківську. Духовий оркестр училища (художній керівник і диригент Мирослав Кушнірик) став лауреатом І премії Всеукраїнського конкурсу духових оркестрів «Трускавець представляє» та лауреатом І премії фестивалю «Джаз-Фест-Поділля-2007». Оркестр народних інструментів (художній керівник і диригент Михайло Дмитришин) отримав Гран-Прі на І Всеукраїнському конкурсі виконавців на народних інструментах ім. А. Онуфрієнка в м. Дрогобичі. Ансамбль бандуристок «Веснянка (художній керівник і диригент Ірина Турко) став володарем Гран-Прі обласного фестивалю-конкурсу кобзарського мистецтва «Кобза», дипломантом Міжнародного молодіжного фестивалю духовної пісні та лауреатом обласного конкурсу ім. С.Крушельницької.

Музичне училище підтримує престиж професії музиканта проведенням обласного конкурсу юних талантів «Творчість юних», фортепіанні конкурси ім. В.Барвінського та «Піаністи Тернопілля», конкурс виконавців на струнних інструментах пам’яті Романа та Ярослава Теленків, конкурс виконавців на духових інструментах ім. М.Старовецького, який отримав статус Міжнародного.