Новини
Кімната-музей коледжу
- 09:49 30 квітня 2021
Тернопільський мистецький фаховий коледж ім. Соломії Крушельницької, який утворено у 1958 році, береже та шанує свою історію. Саме тому ще у далеких 80-их роках минулого століття за ініціативи директора навчального закладу, заслуженого працівника культури України Марти Михайлівни Подкович, в одній з кімнат студентського гуртожитку було відкрито музейну експозицію про історію навчального закладу від часів його заснування.
На початку 2000-их років новий очільник навчального закладу Михайло Степанович Рудзінський сприяв перенесенню та оновленню експозиції в одну з аудиторій навчального корпусу №2. що знаходиться у Тернополі за адресою вул. Танцорова, 53. Оновлена та художньо оформлена музейна кімната приваблює мистецькою затишною атмосферою.
Тут хочеться стояти подовгу біля музейних експонатів, гортати альбоми зі старими фотографіями та споглядати афіші концертів минулого. Мистецька аура дихає у збережених концертних костюмах оркестрів, хорів, ансамблів та зачаровує старовинними інструментами, які стали оздобою експозицій.
Останні роки знаменувалися в історії навчального закладу масштабними святкуваннями 50-річного та 60-річного ювілеїв закладу. До цих знаменних дат було підготовлено та видано мистецько-довідкову літературу про історію закладу та про його викладачів. Особливо символічним є буклет, виданий до 60-річчя навчального закладу, із назвою “Осяянні талантом Соломії”. Фонди експозиції поповнюються подарунками гостей та випускників закладу: екзотичними музичними інструментами, скульптурними композиціями та мистецькою літературою. Скульптурний бюст патронеси нашого закладу, славетної Соломії Крушельницької, є одним із масштабних експонатів кімнати-музею.
У планах дирекції коледжу — оновити експозицію, зробити її більш доступною для всіх бажаючих ознайомитися з історією закладу. Адже останні роки, навіть десятиліття, ознаменувалися новими концертами, втіленими проєктами, проведеними конкурсами, які ще не знайшли свого висвітлення у музеї.
В кімнаті-музеї завше тихо. Деколи лунає музика на фортепіано, яке стоїть в аудиторії, адже тут проводяться індивідуальні заняття зі студентами. Але на початку вересня тут гамірно і радісно: до нас приходять щасливі та осяянні талантом першокурсники. Ось тоді кімната-музей гостинно відчиняє свої двері, де студенти-старшокурсники відділу “Теорія музики” проводять екскурсії.
Нашим першокурсникам, та й іншим гостям музею, завжди цікаво споглядати на копії документів, які засвідчують відкриття у лютому 1958 році музичного училища у місті Тернополі, присвоєння йому в 1963 році імені однієї з найяскравіших зірок оперної сцени ХХ століття, символу досконалості й неперевершеності, славетної української співачки, уродженки Тернопілля Соломії Крушельницької.
Музейна експозиція розділена відповідно до відділів та розкриває історію кожного з них: “Фортепіано”, “Оркестрові струнні інструменти”, “Оркестрові духові та ударні інструменти”, “Народні інструменти”, “Хорове диригування”, “Спів”, “Теорія музики”. Цікаво дізнатися, що донедавна в тодішньому ще училищі функціонували відділення “Образотворчого мистецтва” та “Театрального мистецтва”, що теж знайшло своє висвітлення на стендах кімнати-музею.
Окремі стенди розкривають досягнення його випускників, які є безперечно гордістю навчального закладу. Також приваблюють відвідувачів стенди із фотографіями студентського дозвілля.
Отож, запрошуємо наших гостей завітати до кімнати-музею історії навчального закладу та розділити з нами гордість та захоплення від минулих мистецьких подій, які сьогодні оживають на старих світлинах та на аркушах афіш і буклетів. І пам’ятаймо: той, хто не знає свого минулого — не вартий майбутнього!
Автор: Ірина Романюк, кандидат мистецтвознавства, заступник директора з виховної роботи.