Біографія
Соломія Амвросіївна Крушельницька народилася 23 вересня 1872 року в селі Білявинці (нині Бучацького району Тернопільської області) у сім’ї священика. Дитинство її пройшло в селі Біла біля Тернополя, куди невдовзі переїхали батьки. У 1893 році С. Крушельницька з медаллю і відзнакою закінчує Львівську консерваторію. Цього ж року вона з великим успіхом дебютує на сцені Львівської опери в партії Леонори («Фаворитка» Г. Доніцетті), а восени за сприяння прославленої італійської співачки Джемми Беллінчоні, їде до Італії навчатися співу бельканто у видатного професора Фаусти Кресті.
Після успішних виступів на італійській оперній сцені С. Крушельницька повертається до Львова, де співає провідні партії в операх «Аїда», «Фауст», «Трубадур», «Бал – маскарад», «Африканка», «Галька». Як примадонна театру їде до Варшави, з успіхом виступає в Петербурзі, Одесі, Парижі.
1903 рік. Знову Італія. Театри Риму та Мілана, Трієста. Неаполя, Флоренції, Турину, Палермо. Після тріумфального виступу в опері Дж. Пуччіні «Мадам Баттерфляй», безмежно вдячний і до глибини душі зворушений композитор підписав співачці свій фотопортрет: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй».
А згодом відбувалися виступи разом з великим Артуро Тосканіні, прославленим Енріко Карузо, Маттіа Баттістіні, Тіффа Руффо, Федором Шаляпіним.
В репертуарі співачки були найрізноманітніші за формами та жанрами твори багатьох композиторів різних епох і народів: від Монтеверді до Сезара Франка, від Моцарта до Мусоргського і своїх сучасників – Піцетті, Рахманінова, Лисенка. Вона завжди включала до своїх програм українські народні пісні, які безмежно любила, твори українських композиторів М.Лисенка, С.Людкевича, О.Нижанківського, А.Вахнянина, Д.Січинського, В.Матюка та ін.
Гастрольні маршрути С.Крушельницької проходили по багатьох містах світу, але завжди завершувалися на рідній землі, в Галичині. Тут найкраще почувала себе артистка, діставала найбільшу радість від спілкування з рідними людьми. Її єднали міцні узи дружби з І.Франком, М.Павликом, Д.Січинським, М.Лисенком, О.Кобилянською.
В останні роки свого життя Соломія Крушельницька була професором Львівської державної консерваторії, їй було присвоєно почесне звання заслуженого діяча мистецтв УРСР.
16 листопада 1952 року перестало битися серце великої співачки, педагога, громадянина.
В 1963 році в с. Біла відкрито меморіальний музей співачки, цього ж року Тернопільському музичному училищу присвоєно ім’я С. Крушельницької. У Львові, в будинку де проживала Соломія, відкрито музей її імені, музична школа-десятирічка носить ім’я Соломії. Львівський оперний театр в рік його 100-річчя перейменовано на ім’я С. Крушельницької. У Львові проводиться міжнародний конкурс оперних виконавців і всеукраїнський конкурс вокальних і аматорських колективів. У Тернополі є вулиця Крушельницької, з 1997 року виходить у світ культурно-мистецьке видання газета «Соломія», а з 2001 року створено благодійний фонд «Соломія». У селі Тисів Болехівського р-ну Івано-Франківської області, де працював парохом батько Соломії, на пожертву односельчан встановлено погруддя співачки.
22 серпня 2010 року на бульварі Т. Шевченка Тернополя відкрито перший у світі пам’ятник С.Крушельницькій (висота 3,80 м, матеріал бронза), споруджений за ініціативи фонду «Соломія», на кошти громадськості, при сприянні Тернопільської міської ради.